В огнена колесници си представя свети Илия и българският народ. Народната песен разказва как на свети Никола „падна му се по море да оди“, на Йована „падна му се кметство, богомилство“, на Свети Петър – „райските ключове“, а на Свети Илия:
Дел се падна на свети Илия:
падна му се летни гръмотеви
падна му се летни трескавици
да си лети изпод ясно небе,
да си лети по темни облаци.
В различните краища на България преданията и вярванията за св. Илия са различни, но в основата на всички е поверието, че той е покровител на светкавиците и гръмотевиците. Затова е наричан и Гръмовник.
В едно от преданията смятат свети Илия за покровител на змейовете. Заедно с тях той се борил срещу ламите и халите. Легендата за борбата разказва, че змейовете хвърляли огнени стрели и камъни срещу халата – от сблъсъка те се превръщали в светкавици и гръмотевици. Халата се криела навсякъде – в човек, животно, дърво, затова змейовете палели огньове, за да я видят по-лесно. Тя пък пръскала с уста вода, за да се защити, капките падали върху земята като дъжд.
За това и ако гърми, хората покривали съдовете с вода, че да не се скрие ламята в нея, а майки прибирали дъщерите си за женене, да не ги види змей и залюби.
Казват, че гръмне ли, значи свети Илия се разхожда по небето и дава знак, че ще има плодородие. През зимата гръмотевици няма, защото тогава свети Илия кара грешниците да строят градове от сняг.
На Илинден по стара традиция се коли най-старият петел в чест на господаря на мълниите. Месят се обредни хлябове „колач за св. Илия“ и „боговица“. Трапезата с приготвен петел и погача се прекадява от най-възрастния член на семейството.
Смята се, че ако светецът е сърдит, ще изсипе от ръкавите си наводнения и градушка. Затова на места, за да умилостивят светията, се правят общоселски сборове с курбан – овен, бик или вол.
На този ден не бива да се работи, нито да се влиза във вода. Вярва се, че морето се преобръща и взима за курбан на светията всеки влезнал във водите.
Свети Илия е покровител и на кожарите, грънчарите и пивоварите.
Имен ден имат всички носещи името на светията: Илия, Илиян, Илияна, Илиана, Илиан, Илина, Илко и сродни.